Ведення бізнесу
З 16 по 17 травня 2019 року у м. Вітебськ відбудеться Міжнародний економічний форум «Іновації. Інвестиції. Перспективи», що спрямований на налагодження ділового партнерства та активізацію багатогалузевої торговельно-економічного співробітництва між країнами.
Розглядаючи можливості перспективного партнерства, Дніпропетровським інвестиційним агентством (DIA) проаналізовано зовнішньоекономічні відносини Білорусі з Дніпропетровською областю за минулий рік. Варто зазначити, що Білорусь входить до ТОП-10 перспективних країн для розвитку українського експорту, відповідно до Експортної стратегії України на 2017-2021 роки.
Упродовж багатьох років між Білоруссю й Україною існують тісні торговельно-економічні зв’язки, що зумовлені географічною близькістю і взаємною інтеграцією господарських комплексів обох країн. Взаємодія з Україною в цій сфері носить прагматичний і продуктивний характер.
Важливим торговим партнером для Білорусі серед українських регіонів є Дніпропетровська область. На її частку припадає 8 % загального об’єму товарообігу з Україною.
За 2018 рік загальний товарообіг (товари та послуги) Дніпропетровської області з Республікою Білорусь склав $ 403.5 млн та у порівнянні з 2017 роком збільшився на $ 109.4 млн або на 27.1%.
При цьому експорт товарів Дніпропетровщини сягнув $103.8 млн, збільшившись у порівнянні з 2017 роком на $ 1.5 млн або 1.5%. Імпорт товарів з Республіки Білорусь в область становив $ 296.2 млн. і збільшився відносно 2017 року на $ 106 млн або 55.7%. Сальдо двосторонньої торгівлі для регіону за 2018 рік склалося негативним у розмірі $ 192.3 млн.
Про взаємну зацікавленість у розвитку торгівлі свідчить той факт, що за 2016–2018 роки динаміка обсягів товарообігу демонструє тенденцію зростання.
Експорт з Дніпропетровської області здійснюється за 57 товарними групами. За більшістю основних товарних позицій, що становлять понад 57 % об’єму експорту, поставки продукції в 2018 році зросли.
З ТОП-10 основних видів продукції, що експортуються з області, найбільший обсяг займають чорні метали та вироби з них, папір та картон, а також пластмаси й полімерні матеріали. Доля Дніпропетровської області у загальносвітовому експорті зазначеної продукції до Білорусі має стабільні показники. Продукція, що закупляється в регіоні, – це в основному той імпорт, який необхідний для роботи білоруських підприємств.
У 2018 році було забезпечено вихід на білоруський ринок таких товарів з Дніпропетровщини:
Завдяки зміцненню зв’язків, розвитку товаропровідної мережі комерційні підприємства Білорусі наростили в 2018 році об’єми поставок продукції з Дніпропетровської області із багатьох товарних позицій.
У свою чергу Дніпропетровських бізнесменів цікавлять такі види білоруської продукції: чорні метали (показник зріс більше ніж у 4 рази, порівняно з 2017 роком), засоби наземного транспорту та мінеральні палива, динаміка імпорту яких демонструє позитивне значення.
У 2018 році було забезпечено вихід на ринок Дніпропетровщини таких білоруських товарів:
За наступними товарними позиціями імпорту з Білорусі спостерігалося значне збільшення об’ємів поставок продукції на ринок Дніпропетровської області:
Оцінюючи зовнішньоекономічні відносини України, в тому числі Дніпропетровської області, та Республіки Білорусь у цілому, слід зазначити, що вони здатні оптимально використовувати переваги свого геополітичного становища, що є сполучною ланкою між Заходом і Сходом. Про що свідчить проведення 25-26 жовтня 2018 року у м. Гомель Першого форуму регіонів України та Республіки Білорусь, в рамках якого була проведена широкомасштабна виставка продукції підприємств і організацій регіонів України та Білорусі, відбулось 7-е засідання Українсько-Білоруської Консультативної ради ділового співробітництва, а також низка галузевих заходів у сферах економіки, сільського господарства, екології, освіти та науки тощо.
Як раніше повідомлялось Дніпропетровщина була представлена виставочною експозицією «Dnipropetrovsk region. Open investment dialog», яка викликала значний інтерес у делегацій Мінської, Могильовської, Брестської та Гомельської областей, а також представників білоруських підприємств. Другий форум регіонів України та Республіки Білорусь планується провести у другому півріччі 2019 року в Україні у м. Житомир.