Іноземні інвестори вже повертаються? Як Україна отримала $4,2 млрд у 2023 році

За даними Національного банку, протягом 2023 року приплив прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в Україну становив $4,25 млрд. Це в 7,6 раза більше, ніж обсяг інвестицій за 2022 рік, але на 42% менше, ніж 2021 року.

Загалом приплив ПІІ у 2022 році був на рівні 2016–2018 років. Тоді Україна отримувала від іноземних інвесторів у діапазоні $3,7–4,7 млрд щорічно. Проте навряд чи можна говорити про справжнє (реальне) відновлення інвестування з-за кордону. Основний приплив капіталу генерує бізнес, який працює і реінвестує одержаний прибуток. Тож якими «порціями» та звідки надходили інвестиції з-за кордону в Україну читайте далі.

Звідки та куди йшли іноземні інвестиції у 2023 році? Розподіл вкладень за напрямками був такий: $3,8 млрд ­– це інструменти участі в капіталі, $0,5 млрд – боргові інструменти.

Тобто понад 90% інвестицій протягом 2023 року надійшло до капіталу українських компаній. Причому із цієї суми майже $3,2 млрд – реінвестування прибутку. Це пояснюється обмеженнями на виведення капіталу з України, на репатріацію дивідендів – у тому числі. Ті компанії, які одержали прибуток, але не змогли його розподілити серед власників (акціонерів), повернули ці гроші в бізнес як реінвестиції.

До речі, сума реінвестованих доходів 2023 року була майже в 10 разів більша, ніж у 2022-му, і на 36% менша, ніж у 2021 році.

Іноземні інвестори вже повертаються? Як Україна отримала $4,2 млрд у 2023 році

У 2019 році реінвестування доходів було на такому самому рівні, як і 2023 року. Але тоді частка реінвестицій становила приблизно 54% всіх ПІІ, паралельно із цим інвестори активно вкладали ресурси в капітал компаній безпосередньо. Тоді як у 2023 році частка реінвестицій перевищила 74%, а частка інших інструментів участі в капіталі становила лише 15% загального обсягу ПІІ.

Якщо проаналізувати напрямки реінвестування, то 20% доходів повертається до банківського сектору, а 80% – до інших сфер економіки.

Скільки Україна акумулювала іноземних інвестицій? Запас або накопичення ПІІ на початок 2024 року становив $55,2 млрд. Це на 6,3% більше, ніж на початок 2023 року, і на 16,5% менше, ніж на початок 2022 року.

Говорячи простою мовою, накопичення інвестицій – це комплексний індикатор, який відображає запас ПІІ з урахуванням руху капіталу протягом календарного року (введення / виведення грошей у країну / з країни, погашення зобов’язань перед інвесторами, реінвестиція доходів тощо).

За даними податкового комітету Верховної Ради, накопичені ПІІ, якщо порівнювати їх обсяги з країнами Центральної та Східної Європи, залишаються на низькому рівні. Наприклад, у Польщі сума запасу ПІІ за підсумками 2022 року становила $270 млрд, що вп’ятеро більше, ніж в Україні.

Та й в загалом по щорічному припливу інвестицій ми також відстаємо від багатьох інших країн. За даними Світового банку (СБ) за 2022 рік, та сама Польща отримала $35 млрд ПІІ, Чехія – $10,5 млрд, Німеччина – $47,3 млрд, Франція – $105,4 млрд ПІІ.

Іноземні інвестори вже повертаються? Як Україна отримала $4,2 млрд у 2023 році

Щодо структури накопичених інвестицій, то за підсумками 2023 року $37,1 млрд, або 68,4%, становили інвестиції в капітал компаній і підприємств, а трохи понад $17,1 млрд, або близько 31,6%, – інвестиції в боргові інструменти.

Що це все означає? Найочевидніший висновок полягає в тому, що іноземні інвестори, як і раніше, не поспішають в Україну. Воно й зрозуміло: воєнні ризики вкрай високі, що не лише ускладнює ведення бізнесу, а й не дає змоги навіть спрогнозувати перспективи повернення інвестицій в осяжному майбутньому.

Водночас власники бізнесу, що працює, не залишають свої компанії в Україні напризволяще, що помітно за обсягами реінвестицій.  Та й загалом бізнес-активність зберігається на прийнятному рівні. За даними свіжого опитування підприємств, Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) за березень зріс проти лютого відразу на 4,5 пункту – до 52 пунктів.

Іноземні інвестори вже повертаються? Як Україна отримала $4,2 млрд у 2023 році

Проте для відновлення повноцінного інвестування потрібне закінчення бойових дій. Це є ключовим чинником, який стане позитивним сигналом для іноземних інвесторів. За оцінками податкового комітету парламенту, для сталого розвитку після війни Україні потрібно буде залучати щонайменше $10–15 млрд ПІІ на рік, що «не є якимось нездійсненним показником».

Ну а наразі інтерес інвесторів сконцентрований переважно в таких сферах, як ВПК, виробництво будматеріалів, сільське господарство та FMCG. Це ті галузі, які попри війну продовжують розвиватися та генерувати прибутки.

Джерело: https://mind.ua/