Нові можливості для інвестицій. Підтримка розвитку індустріальних парків в Україні

Індустріальні парки (ІП) – ефективний інструмент стимулювання промислового розвитку та потенційно можуть прискорити післявоєнне відновлення економіки України. Тому, саме у воєнний час, держава продовжує активний законодавчий розвиток цієї сфери, з метою створення сприятливого післявоєнного інвестиційного клімату.

Для формування передумов прискореного відновлення та ефективного застосування державних інвестиційних стимулів, Урядом було затверджено Стратегію розвитку індустріальних парків на 2023—2030 роки (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/176-2023-р#Text), яка визначає подальші напрями та способи забезпечення розвитку індустріальних парків в Україні.

Стратегія формує цілі, які покликані пришвидшити розвиток ІП. Зокрема, передбачається:

  • запровадження додаткових фінансових та нефінансових (консультаційна та інформаційна підтримка) стимулів для ІП;
  • налагодження співробітництва з міжнародними урядовими та неурядовими організаціями, національними та іноземними інноваційними підприємствами для застосування світового досвіду у сфері забезпечення функціонування ІП та залучення інвестицій;
  • подальше удосконалення законодавства щодо створення, функціонування та розвитку ІП;
  • сприяння ініціаторам створення та керуючим компаніям у залученні потенційних учасників ІП;
  • формування та сприяння розвитку моделі еко-індустріального парку тощо.

Крім стратегічної підтримки розвитку індустріальних парків, Україна сформувала конкретні механізми преференцій, які дозволяють задіяти стимулюючи механізми, як на національному рівні, так і на місцевому, як при ведені інвестиційної діяльності, так і експортно-імпортних операцій.  

Державне та місцеве фінансування будівництва індустріальних парків

Уряд розробив Порядок (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-2022-п#Text) надання коштів на безповоротній основі для облаштування індустріальних парків та/або забезпечення будівництва об’єктів суміжної інфраструктури, необхідних для створення та функціонування індустріальних парків. За зверненням до Мінекономіки заявнику надаватиметься з державного або місцевого бюджету не більше 60 млн грн за умови, що це не перевищує 80% від вартості проєкту.

Крім того, Постановою Уряду (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/335-2023-п#Text), дозволено спрямовувати кошти місцевих бюджетів на виготовлення проєктно-кошторисної документації на будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури, необхідних для створення та функціонування індустріальних парків.

Відшкодування за підключення до інженерних мереж індустріальних парків

Відповідно до Порядку (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1207-2022-п#Text) надання компенсацій витрат ініціаторам створення індустріальних парків на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж державою передбачено здійснення до 100% компенсації витрат із державного або місцевого бюджету на підключення та приєднання до інженерно-транспортних мереж, а саме до:

  • системи передачі або систем розподілу електричної енергії;
  • загальної мережі залізниць;
  • мереж газо-, тепло-, водопостачання та водовідведення, розташованих за межами території ІП;
  • інфраструктури електронних комунікаційних мереж, розташованої за межами території ІП.

Податкове та митне стимулювання

В контексті податкового та митного стимулювання створення індустріальних парків, Верховна рада ухвалила два Закони про внесення змін до Податкового (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2330-20#Text) та Митного кодексів України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2331-20#Text) щодо створення сприятливих умов для залучення масштабних інвестицій у промислове виробництво, що впроваджують можливість для учасників індустріальних парків отримати низку преференцій для інвестування у виробництво на нових індустріальних майданчиках, а саме:

  1. Звільнення від податку на прибуток на 10 років за умов, якщо учасник:
  • реінвестуватиме прибуток, який було звільнено від оподаткування;
  • здійснюватиме господарську діяльність у визначених законом сферах та виключно у межах земельної ділянки ІП;
  • не нараховуватиме та не виплачуватиме дивіденди на користь своїх акціонерів.
  1. Звільнення від імпортного мита та податку на додану вартість на ввезення обладнання для виробництва в індустріальних парках за умов, що:
  • учасник ІП використовує імпортоване обладнання виключно для власних потреб в межах земельної ділянки ІП;
  • таке обладнання не було раніше у використанні та виготовлене не раніше ніж за три роки до дати його ввезення на територію України.
  1. Надання пільг зі сплати земельного податку та податків на нерухомість, зокрема у вигляді:
  • зменшення ставок земельного податку та орендної плати для учасників ІП;
  • повного звільнення учасників ІП від сплати земельного податку.

Компенсація за кредитами

Порядок (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1208-2022-п#Text) надання повної або часткової компенсації відсоткової ставки за кредитами (позиками) на облаштування та/або здійснення господарської діяльності у межах індустріальних парків дозволяє за заявою до Мінекономіки отримати за рахунок коштів державного або місцевого бюджету:

  • для ініціатора створення індустріального парку – суб’єкта господарювання та керуючої компанії індустріального парку – до 60 млн гривень;
  • для учасника індустріального парку – до 45 млн гривень.

Надання коштів та компенсації за рахунок коштів державного бюджету здійснюється в межах видатків бюджету, передбачених у держбюджету на відповідний рік. Наразі у держбюджету на 2023 рік не передбачено відповідних видатків на надання допомоги індустріальним паркам.

У підсумку зазначимо, що на території Дніпропетровської області зареєстровані 3 індустріальні парки:

  • Індустріальний парк «INNOVATION FORPOST» ( керуюча компанія: КП «Агентство розвитку Дніпра» Дніпровської міської ради, м. Дніпро, загальна площа ─ 61,4 га).
  • Індустріальний парк «Павлоград» ( керуюча компанія: ДП «Інвестиційно-інноваційний центр», Богданівська ТГ, Павлоградський район, загальна площа ─ 250 га).
  • Індустріальний парк «Кривбас» (ініціатор створення: Криворізька міська рада, м. Кривий Ріг, загальна площа ─ 26,03 га).