Площа державних земель при безкоштовній передачі буде обмежуватися залежно від результатів відкритих аукціонів. Встановлюється правило “сім років — 8%”

7 червня Кабінет Міністрів України ухвалив “Стратегію раціонального управління землями сільськогосподарського призначення державної власності” (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/413-2017-%D0%BF).

Постановою Уряду змінено правила розпорядження землями, що належать державі.

Основні зміни:

  1. На безкоштовне передавання державних сільськогосподарських земель у власність встановлені жорсткі нормативи за площею.

Площа земель, що може бути передана безкоштовно, тепер залежатиме від кількості земель, що були продані з торгів у попередньому періоді. Ліміт становить – 25 % від площі, переданої на конкурентних засадах.

Так буде здійснюватися система контролю. У разі якщо жодного аукціону не буде, то не буде безкоштовного виділення землі.

«Що робити, якщо заявок накопичилося на умовні 200 га, а жодного аукціону не відбулося, то 25% від нуля — це нуль? Варіантів два. Перший — шикувати заявників у чергу, перенісши заявки на майбутні періоди, коли результати аукціонів сформують достатній ліміт площі для безоплатної приватизації. Другий — за домовленістю із заявниками розподілити наявний ресурс пропорційно, тобто роздати не по 2 га, а, наприклад, по 10-15 соток»,  ̶  пояснює перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Максим Мартинюк .

  1. Безкоштовне виділення землі має обов’язково погоджуватися із сільськими радами, на території яких розміщена земельна ділянка.
  2. Припинення передачі земель, що повертаються в державну власність, без проведення аукціону.

Фермери, які повертають землі та земельні паї, тепер обов’язково будуть передавати в оренду лише через аукціон.

  1. Земельні аукціони стартують зі ставки 8%.

Держгеокадастр підписує лише короткострокові договори оренди на 7 років. Чиновникам Держгеокадастру заборонено підписувати додаткові угоди до договорів оренди. Винятком із правил є землі, надані для садівництва за умови, якщо орендарем був закладений сад або ягідна плантація. Перевірили наявність, документації по закладанню саду або ягідної плантації, земельна ділянка використовується за цільовим призначенням, можливо продовжити договір оренди на 25 років.

  1. Обов’язково до договору оренди додається агрохімічний паспорт ґрунту.

Агрохімічна паспортизація повинна здійснюватися при передаванні ділянки в оренду (це дає базову інформацію про стан землі), потім через три роки (якщо показники погіршилися, це дає підстави для розірвання договору) і після завершення терміну оренди (в разі зниження якості землі нараховуються збитки).

Залишаться відкритим питання, чи викладені у Стратегії правила дадуть змогу раціонально використовувати найцінніший ресурс України – землю?

Джерело: www.dkzr.dp.gov.ua