Республіка Албанія продовжує надавати Україні всебічну допомогу

Республіка Албанія вже другий рік поспіль продовжує надавати політичну, військову, технічну, оборонну та гуманітарну підтримку Україні як самостійно, так і в рамках міжнародного співробітництва через НАТО, Організацію Об’єднаних Націй та інші формати. Також країна зобов’язалась брати участь разом із міжнародними організаціями, союзниками та партнерами у відновленні та реконструкції України після війни. Албанія – невелика країна, чия постійна підтримка України імовірно не змінить динаміку на полі бою, втім вона сприяє тому, щоб не заохочувати агресію, не визнавати анексію і не дозволяти очевидному ставати сумнівним.

Після вторгнення рф в Україну Албанія приєдналася до інших європейських країн у введенні економічних санкцій та забороні російським літакам заходити в її повітряний простір.

Балканська країна  стала 25-ю країною, що підписала з Україною декларацію про підтримку її майбутнього вступу до НАТО. Декларацію підписали у Нью-Йорку на полях ООН Прем’єр Албанії Еді Рама і Президент України В   олодимир Зеленський. У тексті зазначається, що країна підтримує набуття Україною членства в НАТО і підтримуватиме Україну на цьому шляху. Тирана засвідчує готовність надавати Україні різноманітну допомогу у рамках двостороннього та міжнародного співробітництва стільки, скільки буде потрібно.

Республіка Албанія відкрила для України ринок молочної продукції. Міністерство сільського господарства та розвитку Албанії затвердило форму міжнародного ветеринарного сертифіката, який Держпродспоживслужба України підготувала у співпраці з МЗС України для експорту молочних продуктів, що пройшли термічну обробку. Нині експортувати до Албанії можливо продукти трьох видів: птицю, м’ясні напівфабрикати та молочні продукти, що пройшли термічну обробку, для харчування.

Албанія передала Збройним силам України партію бронетранспортерів американського виробництва M1224 MaxxPro. Україна сумарно отримала 22 одиниці MaxxPro. Цей тип бронетехніки оснащений системою протимінного захисту. Крім того, поставила 82-мм мінометні снаряди. Раніше країна не відзначалася наданням Україні значної військової допомоги. 2022-го року передала ЗСУ набої для стрілецької зброї, а також міни 60-мм та 82-мм калібру. Пізніше, в березні 2023-го, відправила дві машини швидкої допомоги.

У лютому 2023 року, за підтримки першої леді Албанії Арманди Бегай у Корчі відбулася культурна подія – відкриття «Української книжкової полички» в Центральній публічній бібліотеці ім. Тімі Мітка. Перша  добірка українських книг – про історію, культуру, мистецтво України, художні твори українських авторів та література для дітей. «Українська книжкова поличка» в Корчі є третьою в Албанії – такі ж раніше з’явилися в Національній бібліотеці Албанії (м. Тирана) та в публічній бібліотеці м. Дуррес.

Крім того, було запущено україномовний аудіогід у Національному музеї середньовічного мистецтва в місті Корча, відомому однією з найбільших у світі колекцій візантійських ікон, виробів із кераміки, дерева, цінних металів і коштовного каміння. Він став першим албанським музейним закладом, де можна прослухати аудіоекскурсію українською.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Незважаючи на невеликі обсяги зовнішньої торгівлі з Республікою Албанія, зазначена держава є перспективним торговельним партнером області.

Імпорт товарів з Албанії у Дніпропетровську область збільшився у 2,8 рази у порівнянні з 2021 роком та складав $561,7 тис. 8 підприємств імпортерів регіону найбільше купували албанські товари, а саме: їстівні плоди та горіхи, різноманітну хімічну продукцію, овочі, електричні машини, інше.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали металургійні, торговельні, харчові та переробні підприємства.

Албанські підприємства найбільш купують мило та миючі засоби, скло та вироби зі скла, пластмаси та полімерні матеріали, тощо. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $98,5 тис. та зменшився у порівнянні з 2021 роком на 72%.

3 підприємства Дніпропетровської області експортували свою продукцію на албанський ринок, це підприємства переробної промисловості та торговельні.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел