Республіка Македонія – незмінна й принципова підтримка України

Республіка Македонія була першою з Балканських країн, яка проявила лідерство щодо підтримки Україні. Другий рік повномасштабної військової агресії рф проти України, Македонія надає гуманітарну та військову допомогу, послідовну підтримку у міжнародних організаціях та підтримку українським євроатлантичним прагненням.

Скоп’є засуджує російську агресію проти України, виступає за незмінну й принципову підтримку територіальної цілісності й суверенітету України та наполягає на безумовному виведенні окупаційних військ з території незалежної країни. Президент Македонії Стево Пендаровський зазначив, що жорстока російська агресія проти України порушує статут ООН та принципи міжнародного права та є найбільшою кризою міжнародної безпеки від часів Другої світової війни з «глобальними наслідками, які відчуваються на всіх континентах».

Уряд Північної Македонії вирішив вислати ще трьох російських дипломатів, що стало вже третім таким кроком з початку російського вторгнення в Україну. Посла рф у Скоп’є викликали до МЗС 12 вересня та повідомили, що троє росіян оголошені персонами нон грата та мають залишити країну. Таке рішення було прийнято після отримання від компетентних органів інформації про дії, які вчиняються всупереч Віденській конвенції про дипломатичні відносини.

Україна та Республіка Македонія домовились про «транспортний безвіз». Він передбачає скасування дозволів на виконання двосторонніх та транзитних перевезень для транспортних засобів стандарту Євро-3 та вище. Відтепер суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності не треба отримувати ліцензії на імпорт товарів з Північної Македонії в рамках тарифної квоти. Україна та Північна Македонія домовилися вдвічі збільшити квоту дозволів для виконання перевезень до третіх країн на 2023 та 2024 роки, а також узгодили порядок дії цих дозволів. Вони можуть бути використані як у прямому, так і в зворотному напрямку. Такий вид дозволів дійсний для транспортних засобів будь-якої категорії екологічності. Лібералізація торгівлі з Північною Македонією посилює позиції українських виробників в європейських та світових ланцюгах доданої вартості. 

Північна Македонія приєдналась до 11 країн, які допомагають Україні у відновлені енергетичної інфраструктури, яку пошкодили російські обстріли. Загалом йдеться про 954 одиниці енергетичного обладнання: генератори різних типів, перемикачі автоматичні, теплові гармати тощо.

Північна Македонія підтримала гарантії безпеки для України, ставши п’ятнадцятою країною, яка приєдналася до декларації G7. Також, Північна Македонія стала 36-ю країною, яка приєдналася до основної групи країн, що працюють над створенням Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.

За минулий рік та кілька місяців цього року Північна Македонія прийняла понад 10 рішень щодо передачі різного роду боєприпасів та зброї. Загальна сума допомоги, яку Македонія передала Україні, становить близько 16% річного оборонного бюджету країни. У подальшому, Північна Македонія буде надавати підтримку, яка потрібна Україні, доти, доки вона буде необхідна.

Окрім літаків та танків, які були направлені в Україну торік, Уряд Македонії погодив передачу 12 гелікоптерів Ми-24 Україні. Шість з них пройшли модернізацію, яку реалізували у співпраці з компанією Elbit Systems. Літальні апарати отримали нову авіоніку, що дозволяє використовувати окуляри нічного бачення. Також вони мають сучасну систему навігації, інфрачервоне освітлення та «інші незначні оновлення».

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Республікою Македонія демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торговельним партнером області.

Македонські підприємства найбільш зацікавлені у виробах з чорних металів та інших недорогоцінних металів, жирах та рослинній олії, пластмасах та полімерних матеріалах тощо. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $7,04 млн та зріс у порівнянні з 2021 роком в 3,4 рази.

14 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на македонський ринок, це підприємства металургійного комплексу, переробної промисловості та машинобудівні підприємства.

За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:

Імпорт товарів з Республіки Македонія у Дніпропетровську область збільшився на 34,5% у порівнянні з 2021 роком та складав $5,6 млн.

15 підприємств імпортерів регіону найбільше купували македонські товари, а саме: лікарські засоби, овочі, їстівні плоди та горіхи, чорні метали, тютюн та промислові замінники тютюну, інше.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали фармацевтичні, торговельні, харчові та переробні підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел