Що чекає на штучний інтелект після його тріумфу та які нюанси регулювання цієї сфери є сьогодні?

ШІ, як правило, належить до технологічних алгоритмів, які здатні імітувати людський інтелект. Зазначена технологія тісно пов’язана з машинним навчанням – це своєю чергою є більш практичним застосуванням штучного інтелекту, яке дозволяє машинам вчитись на основі баз даних.

Використання технологій штучного інтелекту та машинного навчання стрімко зросло за минулий рік. Більшість людей використовують їх щодня, можливо, навіть не підозрюючи про це. Поширеними прикладами є сучасні пошукові системи та соціальні медіаплатформи. Вони збирають вхідні дані користувачів, використовуючи механізми вподобань для рекомендації відповідного контенту.

Сьогодні ця технологія поширена в різних секторах, а її використання допомагає зрозуміти поведінку споживачів, підвищити швидкість і точність діагностики та загальну ефективність бізнес-даних, написати курсову або навіть магістерську роботу, скласти іспит МВА та багато іншого. Одним з яскравих прикладів сучасності є штучний інтелект ChatGPT, адже він за останні пів року став справжньою «зіркою» серед таких технологій від провідних компаній світу.

Однак, як і пророкували незліченні фантастичні фільми, стрімкий розвиток ШІ несе з собою деякі виклики для людства.

По-перше, технологія на даний час фактично не має правового поля, навіть у прогресивних країнах. Наприклад, у Великій Британії досі немає закону, який би конкретно стосувався ШІ та суміжних технологій. Однак нещодавно відбулися консультації щодо того, як законодавство може йти в ногу з цим мінливим ландшафтом, а також щодо встановлення стандартів, які бізнес може використовувати для власної безпеки.

Наприклад, у консультаціях щодо промислової стратегії Великобританії 2017 року викладено бачення уряду щодо перетворення Великобританії на світовий центр інновацій у сфері ШІ. Вона визнає здатність ШІ підвищувати стійкість, продуктивність, зростання та інновації в ряді секторів.

Наприкінці 2020 року уряд Великої Британії звернувся до громадськості з проханням висловити свої думки щодо штучного інтелекту (та інтелектуальної власності), що призвело до запуску 23 березня 2021 року маршрутної карти для розробки технічних стандартів. У ній визначено, де потрібні міжгалузеві та галузеві стандарти. У ній також детально описано, як уряд використовуватиме “сканування горизонту” та раннє виявлення нових технологій, щоб забезпечити гнучкість і перспективність розвитку цієї сфери.

Це закладає ранні основи того, як виглядатимуть майбутні нормативні акти та законодавство у сфері ШІ.

Коли мова йде про технології штучного інтелекту і машинного навчання, існує два основних виклики для їх безпеки.

По-перше, алгоритми розроблені таким чином, щоб змінювати поведінку залежно від вхідних даних і часу життя. Це може становити внутрішні ризики для безпеки, оскільки, теоретично, ШІ, який відповідає за прийняття будь-яких важливих рішень, може ввести в оману. Його можуть випадково або навмисно навчити приймати неправильні або небезпечні рішення.

По-друге, зловмисники починають використовувати ШІ для підвищення ефективності своїх атак. Причина посилення цих ризиків полягає в тому, що технології стають все більш доступними, набори даних – все більшими, а навички – все більш поширеними.

Обговорюючи наступне покоління нормативно-правових актів, пов’язаних з ШІ уряд повинен постійно стежити за розвитком технологій штучного інтелекту і машинного навчання, а також досліджувати їх використання і можливості.

У міру того, як ми спостерігаємо за розвитком цих технологій, вони неминуче почнуть відігравати все більшу роль. Системи штучного інтелекту та машинного навчання можуть забезпечити покращення бізнес-послуг, допомогу в цифрових аспектах, цілодобову роботу та швидшу обробку великих баз даних. Це сфера, що стрімко розвивається, з великою кількістю можливостей, але дуже важливо врахувати всі нюанси, особливо з точки зору права.

Штучний інтелект і машинне навчання продовжуватимуть розвиватися, оскільки вони все частіше використовуються в різних секторах. Тому важливо, щоб у нас була нормативно-правова база, яка дозволяє законодавству йти в ногу з часом.

Більше цікавих новин ви можете знайти у ТелеграмФейсбук та на офіційному сайті Агентства.