Ведення бізнесу
Румунія, як країна партнер, всебічно та послідовно допомагає Україні у протистоянні військовій та енергетичній агресії рф. В країні розгорнуто додаткові контингенти стримування агресора в рамках НАТО. Румунія підтримує європейські прагнення України, та повідомила про готовність допомогти відновлювати Україну після закінчення війни.
У Бухаресті раніше багатьох зрозуміли, що росія програє розпочату проти України війну. 14 травня, одним з перших, румунське посольство відновило свою роботу у Києві. А 16 червня 2022 року президент Румунії Клаус Йоганніс відвідав Україну у складі надважливої делегації Європейських лідерів, які констатували: ЄС допомагатиме Україні перемогти агресора, а не просто зупинити його на якомусь рубежі.
Румунія приєдналася до низки країн, які скоротили штат російських диппредставництв через звірства росії у Бучі та визнала десять працівників посольства рф у Бухаресті персонами нон грата.
Також, Румунія підтримує всі заходи міжнародного суду, щоб притягнути до відповідальності тих, хто спричинив воєнні злочини проти українців. Крім того, країна вважає, що псевдореферендуми, які були проведені рф на окупованих територіях наприкінці вересня, були яскравим нагадуванням про несправедливість, що відбулася в Криму у 2014 році.
Румунія стала сьомою країною, що приєдналася до Спільної слідчої групи з розслідування тяжких міжнародних злочинів в Україні. Угоду про приєднання країни підписали український генпрокурор Андрій Костін, генпрокурорка Румунії Габріела Скутеа та інші члени групи під час координаційного засідання Євроюсту у Гаазі. Румунія вже почала власне розслідування, та закликала українців, які опинились у Румунії через війну і були свідками воєнних злочинів, давати свідчення.
Відповідно до Регламенту Ради ЄС щодо обмежувальних заходів у зв’язку з діями росії щодо дестабілізації ситуації в Україні від 17 квітня 2022 року, заборонено заходити в румунські порти будь-якому судну, зареєстрованому під російським прапором, включаючи яхти та катери. Своєю чергою, судна під прапором України мають пріоритет у румунських портах та звільняються від оплати портових послуг.
З початку російського вторгнення в Україну, Румунія оперативно відреагувала, щоб надати допомогу українським біженцям. Зараз в країні знайшли захист понад 100 тис. українців. На допомогу тимчасовим переселенцям вже виділено понад €63 мільйони, що складається з безкоштовного доступу до медичних послуг, освіти, а також заходів підтримки дітей, забезпечення безкоштовного транспорту по території Румунії, відкриття ринку праці.
Союзом українців Румунії (СУР) направлено в Україну 36 вантажівок гуманітарної допомоги, а саме засоби першої необхідності: харчові продукти, воду, одяг, засоби гігієни, ковдри, подушки, спальні мішки, звичайні ліки, засоби гігієни, підгузки та дитяче харчування тощо. Загалом до України вже було відправлено понад 700 тонн продуктів першої необхідності, Водночас представники СУР знаходяться на пунктах пропуску, розташованих на кордоні з Україною та надають всю необхідну підтримку біженцям.
У румунському місті Серет за 40 кілометрів від Чернівців працює гуманітарний хаб Help Ukraine Romania. Там збирають продукти, одяг та ліки, які відправляють у регіони України. Допомогу передають міжнародні організації та волонтери. За пів року вдалось перевезти п’ять тисяч тонн гуманітарної допомоги.
Румунія виділяє близько €400 тисяч, які будуть перераховані у спеціальний трастовий фонд НАТО для України, як добровільний внесок для посилення стійкості й оборони нашої країни.
Румунія також допомагає Україні паливом, медичним обладнанням, медикаментами і необхідною для боротьби з агресором технікою та приладдям на суму понад три мільйони євро.
Уряд Румунії висловив готовність прийняти поранених українців у військових госпіталях. Крім того, Євроатлантичний центр НАТО з координації реагування на катастрофи та Румунія підписали угоду про співпрацю з метою навчання парамедиків для українських служб швидкого реагування.
Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн.
Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Румунією, також демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є одним з ключових торговельних партнерів області. Румунія займає 5 місце серед експортерів з Дніпропетровської області серед країн ЄС.
За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився на 41,4% ($374,9 млн), що склало 24,3% від обсягу України до Румунії. Серед товарів, які користуються найбільшим попитом у румунських споживачів є руди та концентрати залізні, добрива, чорні метали та вироби з чорних металів тощо.
Експортні операції здійснювали 107 підприємств з Дніпропетровської області.
Основні компанії експортери – це підприємства гірничо-металургійного комплексу та переробної промисловості.
ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):
Імпорт товарів з Румунії у Дніпропетровську область складав $24,77 млн (3,1% від імпорту України з Румунії) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 37,9%. Дніпропетровщина найбільше купувала пластмаси, полімерні матеріали, лікарські засоби, деревину, чорні метали та вироби з них, інше.
Імпортні операції здійснювали 129 підприємств імпортерів.
ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):