Співпраця Дніпропетровської області та Швейцарії

На розв’язання кремлівським режимом неспровокованої та невмотивованої війни на європейському континенті проти України, реагують традиційно нейтральні країни. Швейцарія, яка століттями декларувала позицію нейтралітету, заявила про свою рішучість розвивати тісніші зв’язки з ЄС та НАТО у сфері безпеки та оборони, а також зміцнювати власні військові сили. Швейцарія з перших днів війни засудила агресію росії, надала Україні гуманітарну допомогу, зокрема медичне та протипожежне обладнання, а також прийняла в себе понад 60 тисяч евакуйованих українців. Тисячі швейцарців вийшли на вулиці із засудженням агресії та вимогою до уряду підтримати Україну. Так само тисячі відкрили свої домівки для біженців з України, яким уряд Швейцарії надав колективний безвізовий захист.

А в жовтні 2022 року Федеральна рада Швейцарії оголосила про приєднання до останніх санкцій Європейського Союзу проти росії у зв’язку із псевдореферендумами на тимчасово окупованих територіях України. Також Швейцарія заморозила активи російського Сбербанку, тепер російському банку заборонено надавати кошти, економічні ресурси та технічні послуги. 2 листопада поточного року Швейцарія ввела санкції проти Ірану через постачання дронів рф.

20 жовтня 2022 року Президент Швейцарії Іньяціо Кассіс відвідав звільнені від російських окупантів Бородянку та Іванків Київської області, а також зустрівся із Зеленським. Кассіс повідомив, що Швейцарія готує новий пакет гуманітарної допомоги для українців. Також Україна та Швейцарія підписали домовленості про співпрацю у сфері пошуку зниклих безвісти. Протягом 2022-2023 рр. планується постачання спеціального обладнання, що сприятиме роботі державного експертно-криміналістичного центру. В рамках візиту швейцарської делегації в Україну, було підписано Меморандум про партнерство у сфері цифрової трансформації. Так, Швейцарія виділить $16 млн гранту у межах Програми EGAP на розвиток цифровізації в Україні. Кошти будуть спрямовані на розвиток нових цифрових послуг та сервісів, які потрібні українцям під час повномасштабної війни. За підтримки Програми EGAP вже створено портал та застосунок «Дія». Також Міністерство запустило багато важливих сервісів та послуг, серед яких — COVID-сертифікати, «єМалятко», «єПідтримка» тощо.

Постраждалі українські діти зможуть отримати медичну допомогу у Швейцарії — про це повідомив Федеральний департамент закордонних справ країни. Приблизно 155 українських дітей, стан здоров’я яких викликає побоювання, вже приїхали на лікування до Швейцарії.

Федеральне міністерство оборони, цивільної оборони та спорту і місто Базель надали обладнання на загальну суму 5,2 мільйона швейцарських франків ($5,68 млн). Загалом Швейцарія поставить: 20 будівельних автомобілів; три пожежні автомобілі; один невеликий автомобіль для перевезення людей та матеріалів; дві мобільні установки для збору та очищення забрудненої води; два контейнери для оперативного командування, включаючи обладнання для підйому та переміщення вантажів, освітлювальне обладнання та електрогенератори.

Уряд Швейцарії виділяє Україні 100 мільйонів швейцарських франків ($107 млн) на проєкти з підтримки термінового відновлення енергетичної інфраструктури та полегшення нестабільної гуманітарної ситуації. Швейцарія допомагає Україні закуповувати джерела енергії й запасні частини, бере участь у ремонті систем залізничних скріплень (для перевезення важких вантажів, таких як зерно). Також вона надає гуманітарну допомогу тим, хто найбільше постраждав від війни в Україні, допомагає підготуватися до зими, зокрема, це заміна вікон, забезпечення утеплення та харчування тощо.

Швейцарське агентство з розвитку та співробітництва (SDC) надіслало в Україну гуманітарну допомогу у вигляді 40 генераторів та 40 обігрівачів.

З початку війни рф проти України Швейцарія вже відправила в нашу країну більш як 680 тонн гуманітарних вантажів та 4 750 тонн продовольства.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці залишається важливим пріоритетом двох країн.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону зі Швейцарією, також демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим інвестиційним та торговельним партнером області. На території регіону діє 13 компаній зі швейцарськими інвестиціями, які інвестували в економіку області $45,7 млн.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився у 2,3 раза ($7,99 млн), що склало 4,5% від обсягу України до Швейцарії. Серед товарів, які мають найбільший попит у швейцарських споживачів є чорні метали та вироби з чорних металів, меблі, зернові культури, частини до залізничних локомотивів тощо.

Експортні операції здійснювали 23 підприємства з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, АПК та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів зі Швейцарії у Дніпропетровську область складав $22,04 млн (0,9% від імпорту України зі Швейцарії) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 1%. Дніпропетровщина найбільше купувала лікарські засоби, золото, машини, обладнання, чорні метали, інше.

Імпортні операції здійснювали 163  підприємства імпортери.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):