Як українські «безмитні» товари можуть підтримати економіку Британії

Велика Британія продовжила безмитний режим торгівлі з Україною до 2029 року. Віртуально підписання відповідного документа провели міністр торгівлі ВБ Грег Хендс та перший віцепрем’єр-міністр України Юлія Свириденко.

Що це дасть Україні? Підприємці зможуть ввозити більшість товарів без мит до 2029 року, за винятком яєць і м’яса птиці, щодо яких «безвіз» продовжено на два роки.

Міністерство бізнесу та торгівлі Великої Британії, обґрунтовуючи пролонгацію та нагадуючи, що це «найщедріша тарифна пільга, яку пропонує будь-яка країна» вказує як мету «підтримку українського бізнесу, що потерпає від війни».

«Велика Британія була першою країною, яка скасувала мито на всю торгівлю з Україною два роки тому. Сьогоднішнє оголошення про значне продовження чинної угоди означає, що Велика Британія продовжить цю провідну роль, надаючи українському бізнесу й експортерам таку необхідну економічну підтримку та впевненість», – йдеться в комюніке британського відомства.

Нагадаємо: країна скасувала всі тарифи відповідно до Угоди про вільну торгівлю з Україною у травні 2022 року – терміном до березня 2024-го.

На що розраховує сама Британія? Ця угода – дорога з двостороннім рухом.

Через чотири роки після виходу з ЄС британська економіка – й особливо її аграрний сектор – не отримала всіх переваг, на які розраховувала.

Міністр бізнесу та торгівлі Кемі Баденоч назвав основними досягненнями вільної торгової політики без оглядки на Євросоюз, зокрема бурхливе зростання продажів меду до Саудівської Аравії, збільшення експорту кормів для свійських тварин до Індії, приплив на ринок Мексики британської свинини (18 млн фунтів стерлінгів протягом п’яти років). Також серед профітів – стрімке зростання продажів британських косметичних товарів у Китаї.

При цьому навіть представники цих секторів не готові погодитися з такими гучними «перемогами». Наприклад, з усього меду, який споживається у Великій Британії, власне британський становить 10%, а ринок насичений дешевим продуктом із Китаю. Невеликі британські компанії втратили експортні ринки, а постачання товарів на ринок Сполученого Королівства (насамперед продовольчих) ускладнилося.

Найяскравіші кейси пост-Брекзит — «помідорна» та «яєчна» кризи. Перша була викликана скороченням урожаю томатів в Іспанії через спеку й відтак залишковий принцип постачань до Британії, а друга – проблемами в галузі, що накопичилися, зокрема через ускладнення міграційних процедур для робітників.

У цьому контексті надходження товарів з України допоможе не лише підтримати український бізнес, а й вирівняти баланс на британському продовольчому ринку.

Джерело: https://mind.ua/