Ведення бізнесу
Географічно далека від нас Японія продемонструвала, що вона основний політичний союзник України в Азії. Політичні кроки японського Уряду на нашу підтримку у війні, насправді унікальні. Унікальність ситуації полягає в тому, що Японія, заради допомоги нашій країні, змінює навіть деякі власні суворі правила в законодавстві.
Перші санкції Японія запровадила проти агресора ще у 2014-му, одразу після початку військової атаки та окупації Криму й частини східних областей України. Це був важливий сигнал для всього світу й, зокрема, для Азії: країна з надпотужною економікою, яка входить до складу Великої сімки, відкрито заявила про свою позицію в конфлікті. У 2022 році Уряд Японії запровадив санкції проти 73 юридичних та 39 фізичних осіб з росії та їх колаборантів. Санкційні заходи передбачають заморожування активів, обмеження платежів, операцій з капіталом, заборону експорту товарів тощо.
За вісім років загальна фінансова підтримка Японії становила $6,5 млрд. Працюють кілька гуманітарних проєктів, що забезпечують сучасним обладнанням медичні заклади.
Минулого року японський Уряд через повномасштабне вторгнення рф надав Україні понад $1,6 млрд офіційної фінансової і матеріальної допомоги. На відновлення критично важливої інфраструктури, влада Японії надала Україні $95 млн допомоги. Також, відправила майже 70 тонн ліків та медичних приладів. Зокрема переносні УЗД, апарати штучного дихання.
У 2023 році уряд Японії надасть Україні ще близько $400 млн, які витратять на відновлення критичної інфраструктури та розвиток економіки. Міжурядовою угодою передбачається, що ці кошти будуть використані для покращення ефективності роботи таких напрямків: обладнання для гуманітарного розмінування; транспортне обслуговування; енергетичне обладнання та управління відходами руйнувань; водопостачання та водовідведення; медичне обладнання та обладнання для надання освітніх послуг; підтримка аграрного сектора. Крім того, Уряд Японії виділить $70 мільйонів грантової підтримки відновлення України через механізм Програми розвитку ООН.
Країна також планує надати допомогу на $7,6 млрд для відновлення та реконструкції України після війни.
Унікальність сучасних українсько-японських відносин полягає і в тому, коли про дуже багато речей треба говорити з приставкою «вперше»:
Україна та Японія домовились про співробітництво у сфері цифрової трансформації. Міністерство цифрової трансформації України, Держспецзв’язку та Міністерство цифровізації Японії вперше уклали тристоронній меморандум про співпрацю. Документ закладає основи для співробітництва у сфері кіберзахисту, розвитку інновацій та дає можливість налагодити обмін досвідом щодо розбудови електронного урядування та ІТ-галузі.
Японія не обмежується суто утилітарними речами. Держава демонструє солідарність на різних, часом несподіваних рівнях. Наприклад, пожертви для України збирають у буддистських храмах, де релігійні громади моляться за мир у нашій країні. А уряд Японії ухвалює рішення про зміну написання ієрогліфами назви Києва та інших географічних назв України відповідно до українського, а не російського імперського правопису, що використовувався досі.
Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Незважаючи на падіння експорту на майже 90% у 2022 році через військову агресію рф проти України, Японія є важливим торговельним партнером області.
За результатами 2022 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області склав $367,6 тис. Серед товарів, які користуються найбільшим попитом у японських споживачів є алюміній та вироби з нього, іграшки, вироби зі шкіри, готові текстильні вироби, тощо.
Експортні операції здійснювали 6 підприємств з Дніпропетровської області. Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу та переробної промисловості.
ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):
Імпорт товарів з Японії у Дніпропетровську область складав $19,6 млн та зменшився у порівнянні з 2021 роком на 40%. Дніпропетровщина традиційно купувала: каучук, гуму, засоби наземного транспорту, машини та обладнання, вироби з чорних металів, інше.
Імпортні операції здійснювали 169 підприємств імпортерів.
ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):
Імпортні операції переважно здійснювали торговельні, металургійні, переробні та машинобудівні підприємства.
Джерело: інформацію для підготовки статті взято з https://armyinform.com.ua та інших відкритих онлайн джерел