Японія основний політичний союзник України серед країн Азії

Географічно далека від нас Японія продемонструвала, що вона основний політичний союзник України в Азії. Політичні кроки японського Уряду на нашу підтримку у війні, насправді унікальні. Унікальність ситуації полягає в тому, що Японія, заради допомоги нашій країні, змінює навіть деякі власні суворі правила в законодавстві.

Перші санкції Японія запровадила проти агресора ще у 2014-му, одразу після початку військової атаки та окупації Криму й частини східних областей України. Це був важливий сигнал для всього світу й, зокрема, для Азії: країна з надпотужною економікою, яка входить до складу Великої сімки, відкрито заявила про свою позицію в конфлікті. У 2022 році Уряд Японії  запровадив санкції проти 73 юридичних та 39 фізичних осіб з росії та їх колаборантів. Санкційні заходи передбачають заморожування активів, обмеження платежів, операцій з капіталом, заборону експорту товарів тощо.

За вісім років загальна фінансова підтримка Японії становила $6,5 млрд. Працюють кілька гуманітарних проєктів, що забезпечують сучасним обладнанням медичні заклади.

Минулого року японський Уряд через повномасштабне вторгнення рф надав Україні понад $1,6 млрд офіційної фінансової і матеріальної допомоги. На відновлення критично важливої інфраструктури, влада Японії надала Україні $95 млн допомоги. Також, відправила майже 70 тонн ліків та медичних приладів. Зокрема переносні УЗД, апарати штучного дихання.  

У 2023 році уряд Японії надасть Україні ще близько $400  млн, які витратять на відновлення критичної інфраструктури та розвиток економіки. Міжурядовою угодою передбачається, що ці кошти будуть використані для покращення ефективності роботи таких напрямків: обладнання для гуманітарного розмінування; транспортне обслуговування; енергетичне обладнання та управління відходами руйнувань; водопостачання та водовідведення; медичне обладнання та обладнання для надання освітніх послуг; підтримка аграрного сектора. Крім того, Уряд Японії виділить $70 мільйонів грантової підтримки відновлення України через механізм Програми розвитку ООН.

Країна також планує надати допомогу на $7,6 млрд для відновлення та реконструкції України після війни.

Унікальність сучасних українсько-японських відносин полягає і в тому, коли про дуже багато речей треба говорити з приставкою «вперше»:

  • вперше в історії Японії іноземний лідер виступив у парламенті Японії — це був Президент Володимир Зеленський;
  • вперше нація фактично об’єдналася для підтримки іншої країни;
  • вперше Японія надала допомогу збройним силам іншої країни. Допомога вимірюється десятками розвідувальних БПЛА, тисячами бронежилетів, касками, сухими пайками, всім необхідним для солдатів. Крім того, близько 100 військових вантажівок та приблизно 30 тисяч пайків будуть передані ЗСУ. Крок щодо постачання Україні військового обладнання є безпрецедентним у сучасній японській історії;
  • велика допомога надходить для ДСНС.

Україна та Японія домовились про співробітництво у сфері цифрової трансформації. Міністерство цифрової трансформації України, Держспецзв’язку та Міністерство цифровізації Японії вперше уклали тристоронній меморандум про співпрацю. Документ закладає основи для співробітництва у сфері кіберзахисту, розвитку інновацій та дає можливість налагодити обмін досвідом щодо розбудови електронного урядування та ІТ-галузі.

Японія не обмежується суто утилітарними речами. Держава демонструє солідарність на різних, часом несподіваних рівнях. Наприклад, пожертви для України збирають у буддистських храмах, де релігійні громади моляться за мир у нашій країні. А уряд Японії ухвалює рішення про зміну написання ієрогліфами назви Києва та інших географічних назв України відповідно до українського, а не російського імперського правопису, що використовувався досі.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Незважаючи на падіння експорту на майже 90% у 2022 році через військову агресію рф проти України, Японія є важливим торговельним партнером області.

За результатами 2022 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області склав $367,6 тис. Серед товарів, які користуються найбільшим попитом у японських споживачів є алюміній та вироби з нього, іграшки, вироби зі шкіри, готові текстильні вироби, тощо.

Експортні операції здійснювали 6 підприємств з Дніпропетровської області. Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів з Японії у Дніпропетровську область складав $19,6 млн та зменшився у порівнянні з 2021 роком на 40%. Дніпропетровщина традиційно купувала: каучук, гуму, засоби наземного транспорту, машини та обладнання, вироби з чорних металів, інше.

Імпортні операції здійснювали 169  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):

Імпортні операції переважно здійснювали торговельні, металургійні, переробні та машинобудівні  підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з https://armyinform.com.ua та інших відкритих онлайн джерел