Японія – провідний лідер з формування підтримки України серед країн Азії

Японія, від початку  військової агресії росії проти України, однозначно стала на бік нашої держави, послідовно здійснюючи політику засудження агресії, впровадження санкцій та надання масштабної допомоги українцям.

До 24 лютого, багато японців не знали нічого про Україну. Але після початку війни українські прапори почали піднімати в Японії, почався збір коштів на підтримку України.

Японія стала першою країною в Азії, яка запровадила санкції проти Росії, та зараз посилює санаційний тиск на державу агресора. Наразі Урядом Японії запроваджено 10 хвиль санкцій, а японські компанії більше не працюють у Росії.

На підтримку нашої держави, Японія оголосила про виділення $600 млн фінансової допомоги для підтримки української економіки, а також $2,3 млн (300 млн ієн) грантової допомоги за «Програмою економічного та соціального розвитку» для зміцнення системи охорони здоров’я наданням медичного обладнання.

В травні Японія уклала кредитну угоду з Україною на $100 млн (13 млрд ієн). Допомога Японії буде співфінансована Світовим банком і включена в бюджет українського Уряду. Кошти позики будуть спрямовані на «посилення демонополізації та антикорупційних інституцій, зміцнення ринків землі та кредитів, а також соціального захисту».

Міністерство праці Японії вирішило заохотити місцеві компанії приймати на роботу вимушених переселенців з України. Організації, які будуть наймати українців, що виїхали через війну, зможуть отримати гранти у розмірі до $4,7 тис. (600 тис. ієн).

Японія пожертвує МАГАТЕ €2 млн на його зусилля щодо підтримки безпеки ядерних об’єктів України, які зазнали атаки Росії. Кошти будуть спрямовані на фінансування відправки експертів МАГАТЕ в Україну й необхідного обладнання для українських ядерних об’єктів.

Реагуючи на військову агресію рф, Уряд Японії виділив екстрену грантову допомогу Україні на майже $166 млн, спрямовану на гуманітарну підтримку українців. Йдеться насамперед про протипожежне обладнання, пристроїв зв’язку, ліків, медичних виробів та іншої допомоги. Крім того, у травні поточного року, японський Уряд, вирішив збільшити кредитну суму до $600 млн на гуманітарні потреби.

Додатково, 12 травня Урядом Японії на підтримку України та країн, які приймають українських біженців, виділено екстрену гуманітарну допомогу на загальну суму близько $200 млн. Кошти будуть направлені на охорону здоров’я та медичне обслуговування, забезпечення продовольством та водою, товари першої необхідності, гігієну, тимчасові притулки, захист (психологічна та соціальна допомога), освіту (тренування щодо уникнення мін тощо).

Після виступу Володимира Зеленського перед Парламентом Японії, Уряд зазначеної країни, вперше в її історії, прийняв рішення надати військову підтримку країні, де йде війна, країні яка протистоїть військовій агресії рф – Україні.

У березні підписано міжурядову угоду у формі обміну нотами між Україною та Японією щодо надання Уряду України на безоплатній основі захисної зброї для потреб Збройних Сил, а саме – бронежилетів, шоломів, наметів, зимового одягу, медикаментів, генераторів, камер, різноманітних знарядь для використання у надзвичайних ситуаціях. Також Україні надано розвідувальні дрони, протигази та костюми хімічного захисту.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці залишається важливим пріоритетом двох країн.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Японією, також демонструє зростаючий рівень партнерських відносин.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився на 43% ($4,6 млн), що склало 1,3% від обсягу України до Японії. Серед товарів, які мають найбільший попит у японських споживачів є феросплави, титан та вироби з нього, іграшки, освітлювальне обладнання тощо.

Експортні операції здійснювали 13 підприємств з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, переробної та харчової промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів з Японії у Дніпропетровську область складав $33,1 млн (2,7% від імпорту України з Японії) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 8,6%. Дніпропетровщина найбільше купувала шини та покришки гумові, автомобілі легкові, вироби з чорних металів та інше.

Імпортні операції здійснювали 210  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):

Серед перспективних напрямків для експорту до Японії є продукція металургійного комплексу, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.